Bartın Diş Taşı (Tartar) Temizliği

Bartın diş taşı (tartar) temizliği hakkında merak edilen her şeyi sizin için en basit haliyle anlattık.

Diş Taşı (Tartar) Nedir?

Diş taşı (tartar), dişlerin üzerinde meydana gelen, genellikle alt dişlerin iç yüzeyinde ve üst dişlerde arka dişlerin yanağına bakan yüzeylerinde oluşan sert mineral birikintisidir. Düzenli plağa maruz kalan dişler üzerinde meydana gelen sert mineral birikintisine diş taşı, başka bir ifade ile tartar denilmektedir.

Diş Taşı Nasıl Oluşur?

Diş taşı yeterli ve etkin fırçalamanın olmadığı her dişte oluşabilir. Dişlerden uzaklaştırılamayan plak zamanla sert kaya gibi yapılar oluşturur ve dişlerin çevresini sarar. Diş taşları dişin altına doğruda ilerleyebilir ve diş eti rahatsızlıklarına neden olabilir.

Diş Taşı Neden Oluşur?

Diş taşı oluşumunun ana nedeni dişlerin her gün düzenli olarak fırçalanmaması ve diş ipi kullanılmamasıdır.

Bartın Ultrasonik Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Belirtileri Nelerdir?

Diş taşı veya tartar olarak isimlendirdiğimiz kaya gibi sert olduğu için fırçalama yardımı ile de çıkmazlar. Diş taşı, diş etlerini tahriş ederek iltihaplanmaya, kanamaya ve nihayetinde diş eti hastalıklarına sebep olur.

Diş taşları, diş eti çizgisinin altına yerleştiğinde, bu tip diş taşları kahverengi veya siyah renktedir, kanamaya yol açan şişliklere neden olabilir. Diş eti çizgisinin üzerindeki diş taşları; sarı veya bronz renkte olup, temizlenmemesi halinde ilerleyebilir.

Diş Taşı Zararları Nelerdir?

Diş taşlarının birçok zararı vardır. Bunlardan önde gelenleri aşağıda listelenmiştir.

 1. Diş etleri kızarır, şişer ve hassaslaşır
 2. Fırçalarken diş etleri kanayabilir
 3. Diş ipi kullanırken diş etleri kanayabilir
 4. Diş yüzeylerinde sarı veya kahverengi sert birikimler olur
 5. Diş taşları ağız kokusuna neden olur
 6. Diş taşları pürüzlüdür. Bu nedenle etkin diş fırçalamayı engeller, çürüklerin artmasına neden olur.
 7. Diş taşları diş eti iltihabına neden olabilir.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş taşı temizliği diş hekimleri tarafından yapılması tavsiye edilir. Diş taşı temizliği için öncelikle dişlerde meydana gelen diş taşları, ultrasonik cihazlar vasıtasıyla kazınır.

Diş taşı kazıma işleminden sonra dişler parlatılarak pürüzsüz hale getirilir. Böylece dişlerin daha sağlıklı ve parlak bir görüntüye kavuşması sağlanır. Yapılan işlemler sonrasında dişler ilk hallerinden daha estetik bir görüntüye kavuşur.

Bartın Profesyonel Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği Sonrası

Diş taşı temizliği sonrası yapılması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Diş taşı temizliğinin ardından 2 saat boyunca yemek yenmemeli ve içecek içilmemelidir.
 • İşlemden 24 saat sonrasına kadar sıcak ve soğuk içecekler içilmemelidir.
 • İşlem sonrası birkaç gün dişlerde hassasiyet olabilir, bu normaldir.
 • Diş etlerinde hafif şişlikler olabilir. Bunları gidermek için bir buz torbası kullanılabilir.
 • İşlemden sonraki ilk birkaç günde hafif bir ağrı hissedilebilir. Bu ağrıyı azaltmak için reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullanılabilir.
 • Diş taşı tedavisi sonrası ağız ve diş temizliğine dikkat etmek çok önemlidir. Eğer ağız ve diş temizliğine dikkat edilmezse aynı sorun tekrarlayabilir.
 • Dişlere yerleşmiş sert oluşumların temizlenmesi sonrası diş aralarındaki boşluklar hissedilir hale gelebilir.
 • Kontrol için 6 aylık aralıklarla diş hekiminize gitmeniz gerekmektedir. Bu kural sadece diş taşları için değil genel ağız ve diş sağlığınız için geçerlidir.

Diş Taşları Nasıl Önlenir?

Diş taşı oluşumunu önlemek için ağız ve diş sağlığına dikkat edilmeli, dişleri düzenli diş fırçalamalı, diş ipi kullanımını alışkanlık haline getirmeli ve belirli aralıklarla diş hekimine muayene olunması gerekmektedir.

Diş hekiminizin uygun gördüğü sıklıkta, genellikle bu süre 6 aydır, dişlerinizi kontrol ettirmeniz, diş taşı oluşumunun olup olmadığı, oluşuyorsa ne kadar sürede oluştuğunun belirlenmesi ve diş hekiminizin size özel tavsiyelerde bulunabilmesi için önemlidir.

Diş taşları, çürük ve diş eti hastalığı gibi çok daha ciddi sorunlara neden olabileceği için böyle bir sorununuz var ise diş taşlarınızın profesyonel yöntemlerle temizlenmesi için hiç vakit kaybetmeden bir periodontoloji uzmanı ile görüşmenizde fayda bulunmaktadır.

Bartın Diş Taşı Temizliği Öncesi Sonrası

Bartın Diş Taşı Temizliği Yapan Doktorlar

Bartın ilinde diş taşı temizliği yapan birçok uzman bulunmaktadır. Bartın bölgesinde çalışan diş hekimleri ile iletişime geçerek Bartın diş taşı temizlik yöntemleri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bartın Diş Taşı Temizliği Fiyatları Ne Kadar?

Bartın diş taşı temizliği fiyatı işlemi yapacak diş hekimine, kullanılacak malzemelere ve diş taşı temizliğinin zorluğu gibi birçok faktöre göre şekillenmektedir. Diş kliniğimizde diş taşı temizliği ücretleri konusunda gerekli bilgiler, işlem öncesinde ayrıntılı ve net bir şekilde hastalarımıza açıklanmaktadır. Diş taşı temizlik fiyatları hakkında net bilgi almanız için diş hekiminize mutlaka muayene olmanız gerekmektedir. Diş hekiminize muayene olmadan öğreneceğiniz diş taşı temizliği fiyatları yanıltıcı olabilir.

Diş taşı temizliği fiyatları ve diş taşı temizlik yöntemleri hakkında detaylı bilgi almak için Bartın bölgesinde diş taşı temizlik uygulaması yapan Diş Hekimi Gökhan Güneş’ten randevu alabilirsiniz.

Bartın diş taşı temizliği yapan diş hekimleri

Bartın DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ RANDEVU

Sizde diş taşı temizliği yaptırarak sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsanız hemen diş hekiminizden randevu alın.

“Bartın Diş Taşı (Tartar) Temizliği” üzerine 2 yorum

Yorum yapın