Bartın Diş Dolgu Tedavisi

Bartın diş dolgu tedavisi hakkında hakkında merak edilen her şeyi ve detaylı bilgileri sizin için en basit haliyle anlattık.

Diş Dolgusu Nedir?

Diş dolgusu, başta çürüme olmak üzere çeşitli nedenlerle yapısal bütünlüğünü kaybetmiş bir dişteki bütün çürükleri temizlenerek ortaya çıkan boşluğun kompozit materyallerle doldurulması işlemidir. Dolgu işleminden sonra dişin fonksiyonu ve görüntüsü hastanın kendi dişine benzer olmaktadır.

Diş Dolgusu Neden Yapılır?

Diş dolgusu, başta çürüme olmak üzere çeşitli nedenlerle yapısal bütünlüğünü kaybetmiş bir dişin tedavi edilerek fonksiyon ve görüntüsünün geri kazandırılması amacıyla yapılır.

Diş dolgusu uzun yıllardır yüksek başarı ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Çürüyen veya ağrıyan dişlerinize zaman kaybetmeden uygulanan diş dolgusu dişinizi tamamen kaybetmenizin önüne geçer.

Bartın Diş Çürükleri ve Diş Dolgu Tedavisi

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Diş dolgusunun nasıl yapıldığı aşamalı olarak aşağıda listelenmiştir.

 1. Hastanın dişinde enfeksiyon olup olmadığı kontrol edilir.
 2. Hastanın dişinde enfeksiyon varsa diş hekiminin reçete edeceği antibiyotik tedavisine başlanır.
 3. Dişin röntgeni çekilerek detaylı inceleme yapılır.
 4. Dişlerdeki çürükler temizleme aletleri ile dişten uzaklaştırılır.
 5. Dişlerdeki çürükler temizlendikten sonra uygun dolgu malzemesi ile diş doldurulur.
 6. Dolgu malzemesine dişin doğal fonksiyonlarını (çiğneme gibi) kazandırmak için şekil verilir.
 7. Son aşamada diş dolgusu cilalanarak doğal görünüm kazandırılır.
Bartın Diş Dolgu Tedavi Aşamaları

Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde diş hekimliğinde genel olarak kullanılan 3 çeşit diş dolgu çeşidi vardır. Her diş dolgu çeşidi herkes için uygun olmayabilir. Hastanın dolgu maddelerine karşı alerjisi olup olmadığı, dişin ağız içindeki konumu, dişteki çürüğün büyüklüğü gibi etkenler tedavide kullanılacak dolgu çeşidini belirlemektedir.

 1. Amalgam Dolgular
 2. Kompozit Dolgular
 3. Porselen Dolgular (inley ve onley)
Bartın Dolgu Diş Tipleri

Amalgam Dolgu Nedir?

Amalgam dolgu, eskiden dişte çürük nedeni ile oluşan boşlukları doldurmak için kullanılan en yaygın dolgu malzemelerinden biriydi. Gümüş dolgu olarak da bilinen amalgam dolgular gümüş görünümlüdür, ancak içeriğinde gümüş yoktur. Son yıllarda diş hekimleri dişleri onarmak için dişin kendi renginde malzemeler kullandığından, amalgam dolguların kullanımı azalmasına rağmen diş hekiminiz durumunuza göre amalgam dolgu kullanmayı size önerebilir.

Amalgam Dolgu Zararlı mıdır? Amalgam Dolgumu Söktürmeli miyim?

Amalgam dolgularda kullanılan cıva elementi nedeniyle insanlar amalgam dolguları hakkında endişelenmektedir. Bu konuda FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) ‘nın yaptığı araştırmalar neticesinde amalgam dolguların kullanımını güvenli olduğugu belirtmiştir. 2017 tarihli FDA bildirisinde yetişkinler ve altı yaşından büyük çocuklar için amalgam dolguların güvenli olduğu belirtilmiştir.

Amalgam dolgularınızın çıkartılmasını isteyebilirsiniz. Lakin amalgam dolguları işlevlerini kaybettiklerinde (dolgu aşındığında, kırıldığında veya dolgunun altında diş çürüğü olması durumunda) çıkartılması veya değiştirilmesi daha uygun olacaktır. İyi durumdaki amalgam dolguların çıkarılması, dişin sağlıklı parçalarının gereksiz yere kaybedilmesine neden olabilir ve daha fazla cıva yayılmasına neden olabilir.

Amalgam dolgularınızla ilgili endişelerinizi ve alternatif seçenekleri diş hekiminizle görüşebilirsiniz.

Kompozit Dolgu Nedir?

Kompozit dolgu, çürükler nedeniyle kaybedilen diş yapısını restore etmenin estetik ve modern bir yoludur. Kompozit dolgular, reçine denilen diş renginde olan bir dolgu malzemesinin dişlere yapıştırılması ile uygulandığından halk arasında beyaz dolgu olarak adlandırılır. Kompozit dolgular dişin kendi renginde olduğu için estetik bir görünüş sağlar ve özellikle ağzın ön kısmında dışarıdan görünen dişlerde kullanılır.

Bartın Diş Dolgu Tedavi Tipleri

Porselen Dolgu Nedir?

Porselen dolgu, dişte fazla kayıp olduğu durumlarda tercih edilen, dişin doğal görünümünü ve estetiğini koruyan, dişin eksikliğini tamamlamada kullanılan başarılı bir tedavi yöntemidir. Porselen dolgular, yiyecekleri çiğneyen dişler olmaları nedeniyle azı dişlerinin diğer dişlerden daha dayanıklı olması gerektiğinden dolayı özellikle azı dişlerde kullanılır.

Porselen dolgular inley ve onley olarak ikiye ayrılır.

Porselen Dolgu Neden Yapılır?

Porselen dolgular, kompozit veya amalgam dolgu ile restore edilemeyecek şekilde çok fazla madde kaybı olan bir dişin restore edilmesi amacıyla yapılır.

Ön Diş Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır?

Ön diş dolgusu, herhangi bir nedenle hasar görmüş ön dişlere yeniden şekil vermek amacıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ön diş dolgularında kullanılan dolgu malzemesi halk arasında beyaz dolgu olarak tabir edilen kompozit reçinelerdir. Günümüzde kullanılan kompozit malzemeler ve bonding ajanları dişe oldukça sıkı ve dayanıklı bir şekilde yapışır.

Bartın Diş Dolgusu Yapan Doktorlar

Bartın ilinde diş dolgu tedavisi yapan birçok uzman doktor bulunmaktadır. Bartın bölgesinde çalışan diş hekimleri ile iletişime geçerek Bartın diş dolgu fiyatları ve yöntemleri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bartın Diş Dolgu Fiyatları Ne Kadar?

Bartın diş dolgu fiyatları, tedaviyi yapacak diş hekimine, kullanılacak malzemelere ve diş dolgusunun yapılma zorluğu gibi birçok faktöre göre şekillenmektedir. Diş kliniğimizde diş dolgu ücretleri konusunda gerekli bilgiler, dolgu yapılmadan önce ayrıntılı ve net bir şekilde hastalarımıza açıklanmaktadır. Diş dolgu fiyatları hakkında net bilgi almanız için diş hekiminize mutlaka muayene olmanız gerekmektedir. Diş hekiminize muayene olmadan öğreneceğiniz diş dolgu fiyatları yanıltıcı olabilir.

Diş dolgu fiyatları ve diş dolgu yöntemleri hakkında detaylı bilgi almak için Bartın bölgesinde diş dolgu tedavi uygulamaları yapan Diş Hekimi Gökhan Güneş’ten randevu alabilirsiniz.

Bartın diş dolgusu yapan doktorlar

Bartın DİŞ DOLGU RANDEVUSU

Sizde sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsanız hemen diş hekiminizden randevu alın.

“Bartın Diş Dolgu Tedavisi” üzerine 2 yorum

  • Nalan Hanım Merhaba,
   Diş dolguları genellikle uzun yıllar dayanır, fakat tüm dolguların nihayetinde değiştirilmesi gerekir.
   Diş dolguları, yıllar boyunca süren mekanik çiğneme hareketleri nedeniyle aşınır. Buna ek olarak dişlerinizi sıkar veya gıcırdatırsanız, diş dolgularınızın daha erken aşınmasına neden olursunuz.
   Dolgu yüzeylerinde çatlak gibi aşınma izleri görüyorsanız ve gözle görülemeyen yerlere dilinizle dokunduğunuzda aşınmayı işaret eden bir his duyuyorsanız, en kısa sürede diş dolgunuzu kontrol ettirmek ve gerekiyorsa değiştirmek için diş hekiminize başvurmanızı tavsiye ederim.

   Cevapla

Yorum yapın