Bartın Diş Dolgu Tedavisi

Bartın diş dolgu tedavisi için son teknoloji modern diş dolgularını, başka bir deyişle “Kompozit dolgu” veya “Görünmez dolgu” veya kısaca “diş dolgusu” olarak da adlandırılan Beyaz Dolguları kullanıyoruz.

Diş dolgusu, dişlerdeki boşlukları, hasarları veya çatlakları tedavi etmek için kullanılan en yaygın diş prosedürlerinden biridir.

Bartın diş kliniğinde, çalışma arkadaşlarım ile birlikte, hastalarımızın her birine ağrısız modern ve estetik diş dolgu tedavisi sağlamak için Şadırvan Cad. No: 12/1 Bartın adresinde çalışmaktayız.

Bartın diş kliniğinde uzun yıllardır diş dolgusu konusunda uzmanlaşmış bir diş hekimi olan Gökhan Güneş, Bartın’da diş dolgu tedavisine ihtiyaç duyulan durumlarda en iyi seçimlerden birisidir. Bartın’da diş dolgusu yaptırtmak ağrılı mıdır? ve Bartın’da diş dolgu tedavisi ne kadar sürer? dahil olmak üzere tüm sorularınızı ve genel olarak Bartın diş dolgu tedavisi hakkında merak ettiğiniz her soruyu sizin için en basit haliyle yanıtlayabiliriz.

Bartın diş dolgusu, başta çürüme olmak üzere çeşitli nedenlerle yapısal bütünlüğünü kaybetmiş bir dişteki bütün çürükleri temizlenerek ortaya çıkan boşluğun kompozit dolgu materyalleriyle doldurulması işlemidir. Bartın diş kliniğinde yapılan dolgu işlemlerinden sonra dişin fonksiyonu ve görüntüsü hastanın kendi dişine benzer olmaktadır.

Bartın diş dolgusu, başta çürüme olmak üzere çeşitli nedenlerle yapısal bütünlüğünü kaybetmiş bir dişin tedavi edilerek fonksiyon ve görüntüsünün geri kazandırılması amacıyla yapılır.

Bartın diş dolgusu uzun yıllardır yüksek başarı ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bartın diş kliniğinde, hastaların çürüyen veya ağrıyan dişlerine zaman kaybetmeden uygulanan diş dolgusu dişlerin tamamen kaybedilmesinin önüne geçer.

Bartın Diş Çürükleri ve Diş Dolgu Tedavisi

Bartın diş kliniğinde uygulanan diş dolgusunun nasıl yapıldığı aşamalı olarak aşağıda listelenmiştir.

  1. Hastanın dişinde enfeksiyon olup olmadığı kontrol edilir.
  2. Hastanın dişinde enfeksiyon varsa diş hekiminin reçete edeceği antibiyotik tedavisine başlanır.
  3. Dişin röntgeni çekilerek detaylı inceleme yapılır.
  4. Dişlerdeki çürükler temizleme aletleri ile dişten uzaklaştırılır.
  5. Dişlerdeki çürükler temizlendikten sonra uygun dolgu malzemesi ile diş doldurulur.
  6. Dolgu malzemesine dişin doğal fonksiyonlarını (çiğneme gibi) kazandırmak için şekil verilir.
  7. Son aşamada diş dolgusu cilalanarak doğal görünüm kazandırılır.
Bartın Diş Dolgu Tedavi Aşamaları

Bartın diş kliniğinde 3 çeşit diş dolgu çeşidi kullanmaktayız. Bartın diş kliniğinde hangi dolgu çeşidinin hangi hastalar için uygun olduğunu muayene sırasında belirlemekteyiz. Bartın’da hastalarıma her zaman söylediğim gibi, her diş dolgu çeşidi herkes için uygun olmayabilir. Hastanın dolgu maddelerine karşı alerjisi olup olmadığı, dişin ağız içindeki konumu, dişteki çürüğün büyüklüğü gibi etkenler Bartın diş dolgu tedavisinde kullanılacak dolgu çeşidini belirlemektedir.

  1. Kompozit Dolgular
  2. Porselen Dolgular (inley ve onley)
  3. Amalgam Dolgular
Bartın Dolgu Diş Tipleri

Amalgam dolgu, eskiden dişte çürük nedeni ile oluşan boşlukları doldurmak için kullanılan en yaygın dolgu malzemelerinden biriydi. Gümüş dolgu olarak da bilinen amalgam dolgular gümüş görünümlüdür, ancak içeriğinde gümüş yoktur. Diş dolgu tedavisinde yaşanan teknolojik gelişmelere paralel olarak Bartın diş kliniğinde de dişleri onarmak için dişin kendi renginde kompozit malzemeler kullandığımızdan, amalgam dolguların kullanımı oldukça azalmıştır. Buna rağmen Bartın diş hekimi olarak hastanın durumuna göre amalgam dolgu kullanmayı önerebilmekteyim.

Amalgam dolgularda kullanılan cıva elementi nedeniyle Bartın’da bulunan hastalarım amalgam dolguları hakkında endişelenmektedir. Bu konuda Bartın diş kliniğime gelen hastalarıma FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) ‘nın yaptığı araştırmalar neticesinde amalgam dolguların kullanımını güvenli olduğunu belirttiğini söylemekteyim. 2017 tarihli FDA bildirisinde yetişkinler ve altı yaşından büyük çocuklar için amalgam dolguların güvenli olduğu belirtilmiştir.

Bartın diş hekimi olarak bazı hastalarımdan amalgam dolgularının çıkartılması talebiyle karşılaşmaktayım. Bartın diş kliniğime amalgam dolgularının çıkartılması talebi ile gelen hastalarıma, amalgam dolgularını işlevlerini kaybettiklerinde (dolgu aşındığında, kırıldığında veya dolgunun altında diş çürüğü olması durumunda) çıkartılmasının veya değiştirilmesinin daha uygun olacağını söylemekteyim. İyi durumdaki amalgam dolguların çıkarılması, dişin sağlıklı parçalarının gereksiz yere kaybedilmesine neden olabilir ve daha fazla cıva yayılmasına neden olabilir.

Amalgam dolgularınızla ilgili endişeleriniz ve alternatif seçenekler hakkında bilgi almak için Bartın diş kliniğinden randevu alabilirsiniz.

Kompozit dolgu, Bartın diş kliniğinde de kullandığımız, çürükler nedeniyle kaybedilen diş yapısını restore etmenin estetik ve modern bir yoludur. Kompozit dolgular, reçine denilen diş renginde olan bir dolgu malzemesinin dişlere yapıştırılması ile uygulandığından Bartın bölgesinde halk arasında beyaz dolgu olarak adlandırılır. Kompozit dolgular dişin kendi renginde olduğu ve estetik bir görünüş sağladığı için Bartın diş kliniğinde uyguladığımız tedavilerde özellikle ağzın ön kısmında olan ve dışarıdan görünen dişlerde kullanmaktayız.

Bartın Diş Dolgu Tedavi Tipleri

Porselen dolgu, Bartın diş kliniğine gelen hastaların dişlerinde fazla kayıp olduğu durumlarda tercih ettiğimiz, dişin doğal görünümünü ve estetiğini koruyan, dişin eksikliğini tamamlamada kullandığımız oldukça başarılı bir tedavi yöntemidir. Bartın diş kliniğinde, porselen dolguları, yiyecekleri çiğneyen dişler olmaları nedeniyle diğer dişlerden daha dayanıklı olması gerektiğinden dolayı özellikle azı dişlerde tercih etmekteyiz.

Bartın diş kliniğinde kullandığımız porselen dolgular inley ve onley olarak ikiye ayrılır.

Bartın diş kliniğinde porselen dolguları, kompozit veya amalgam dolgu ile restore edilemeyecek şekilde çok fazla madde kaybı olan bir dişin restore edilmesi amacıyla kullanmaktayız.

Ön diş dolgusu, herhangi bir nedenle hasar görmüş ön dişlere yeniden şekil vermek amacıyla Bartın diş kliniğimizde uyguladığımız bir tedavi yöntemidir. Ön diş dolgularında kullanılan dolgu malzemesi Bartın’da halk arasında beyaz dolgu olarak tabir edilen kompozit reçinelerdir. Bartın diş kliniğinde kullandığımız kompozit malzemeler ve bonding ajanları dişe oldukça sıkı ve dayanıklı bir şekilde yapışır.

Bartın ilinde diş dolgu tedavisi yapan birçok uzman doktor bulunmaktadır. Bartın bölgesinde çalışan diş hekimleri ile iletişime geçerek Bartın diş dolgu fiyatları ve yöntemleri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bartın diş dolgu fiyatları, tedaviyi yapacak diş hekimine, kullanılacak malzemelere ve diş dolgusunun yapılma zorluğu gibi birçok faktöre göre şekillenmektedir. Diş kliniğimizde diş dolgu ücretleri konusunda gerekli bilgiler, dolgu yapılmadan önce ayrıntılı ve net bir şekilde hastalarımıza açıklanmaktadır. Diş dolgu fiyatları hakkında net bilgi almanız için diş hekiminize mutlaka muayene olmanız gerekmektedir. Diş hekiminize muayene olmadan öğreneceğiniz diş dolgu fiyatları yanıltıcı olabilir.

Diş dolgu fiyatları ve diş dolgu yöntemleri hakkında detaylı bilgi almak için Bartın bölgesinde diş dolgu tedavi uygulamaları yapan Diş Hekimi Gökhan Güneş’ten randevu alabilirsiniz.

Diş dolgu kliniği, Şadırvan Cad. No: 12/1 Bartın adresindedir. Bartın diş dolgu kliniği Google haritalar konumuna bu linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bartın diş dolgusu yapan doktorlar

Bartın DİŞ DOLGU RANDEVUSU

Sizde sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsanız hemen Bartın diş dolgu kliniğinden randevu alın.

Diş Dolgu Randevusu Al

4 Comments

Diş Hekimi Gökhan Güneş

Nalan Hanım Merhaba,
Diş dolguları genellikle uzun yıllar dayanır, fakat tüm dolguların nihayetinde değiştirilmesi gerekir.
Diş dolguları, yıllar boyunca süren mekanik çiğneme hareketleri nedeniyle aşınır. Buna ek olarak dişlerinizi sıkar veya gıcırdatırsanız, diş dolgularınızın daha erken aşınmasına neden olursunuz.
Dolgu yüzeylerinde çatlak gibi aşınma izleri görüyorsanız ve gözle görülemeyen yerlere dilinizle dokunduğunuzda aşınmayı işaret eden bir his duyuyorsanız, en kısa sürede diş dolgunuzu kontrol ettirmek ve gerekiyorsa değiştirmek için diş hekiminize başvurmanızı tavsiye ederim.

Diş Hekimi Gökhan Güneş

Hicran Hanım merhaba,

Çocuğunuzun bir diş hekimi tarafından muayene edilmesi gerekir. Çocuğun dişindeki çürüğün derinliği ve dişin sallanma durumuna göre kullanılacak anestezinin tipine karar verilir. Gerektiği durumda her ikisi ayrı ayrı yada birlikte kullanılabilir.