Bartın Diş Çekimi

Bartın diş çekimi tedavisi ve yöntemleri hakkında hakkında merak edilen her şeyi ve detaylı bilgileri sizin için en basit haliyle anlattık.

Diş Çekimi Nedir?

Diş çekimi, bir diş hekimi tarafından yapılan, genellikle diş tedavisinin mümkün olmadığı durumlarda kullanılan, çoğunlukla lokal anestezi altında dişin kemikteki yuvasından çıkarılması işlemine verilen isimdir.

Basit diş çekimi, hasta lokal anestezi altında iken ağız içinde görülen dişlerin çekim işlemidir ve bu işlemin yapılamadığı nadir durumlarda cerrahi diş çekimi gerekebilmektedir.

Diş çekimi diş hekimlerinin en son alternatifidir. Önceliğimiz dişinizi tedavi ederek kurtarmak ve kendi dişinizi kullanmaya devam etmenizi sağlamaktır.

Bartın Ağrısız Diş Çekimi

Diş Neden Çekilir?

Diş çekilmesini gerektirecek farklı nedenler vardır.

 1. Dişlerdeki derin çürükler
 2. Dişin çürük nedeniyle tedavi edilemeyecek kadar hasar alması
 3. Diş eti hastalıkları nedeniyle dişi saran dokuların yok olması ve dişin gevşemesi
 4. Çenede tüm dişler için yer olmaması
 5. Gömülü dişlerin (20’lik yaş dişleri gibi) olması
 6. Zamanında kendiliğinden düşmeyen süt dişleri
 7. Dişin canlılığını kaybetmesi

Diş Nasıl Çekilir?

Diş hekimleri ve ağız cerrahları diş çekimi yapabilirler.

Diş hekiminiz, diş çekimine başlamadan önce, sağlık bilgilerinizi inceleyecek ve dişlerinizin röntgenini çekecektir. Diş çekim işleminin ilk adımı ağrıyı yok etmek ve bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezi uygulamaktır. Basit diş çekiminde lokal anestezi uygulandıktan sonra diş, elavatör isimli aletin yardımıyla gevşetilir ve diş hekimi davyesi ile çekilir.

Diş çekiminden sonra kanama olması normaldir. Kanamayı durdurmaya yardımcı olmak için diş hekiminiz çekilen yere gazlı baz yerleştirebilir ve ısırmanızı isteyebilir.

Bazı vakalarda diş hekiminiz dişin çekildiği yerdeki diş etlerinin düzgün kapanması için kendiliğinden eriyen medikal iplik ile dikiş atabilir.

Bartın Acısız Diş Çekimi

Diş Çekimi Zor Mu?

Diş çekimi anestezi uygulanmadan, yani uyuşturulmadan yapılırsa oldukça zor ve ağrılı bir işlemdir. Fakat diş hekiminiz ağrıyı ortadan kaldırmak için lokal anestezi uygulayacaktır. Bu nedenle diş çekimi sırasında bir ağrı ve acı hissetmezsiniz ve zorluk ortadan kalkar.

Diş hekimleri operasyon sonrası ağrıyı azaltmak için reçetesiz veya reçeteli ağrı kesici ilaç önerebilir. Diş çekimi sırasında ve sonrasında ağrının nasıl yönetileceği konusunda doktorunuzun tavsiyelerini dikkate alınız.

Diş Çekimi Sonrası Yapılması Gerekenler

Dişiniz çekildikten sonra diş hekimi iyileşme süreci için evinize gönderecektir. İyileşme süreci genellikle birkaç gün sürer. Bu süreçte ağrıyı ve enfeksiyon riskini azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için yapılabilecekler şunladır.

Diş çekimi sonrası kanamayı azaltmak için diş hekimi tarafından yerleştirilen gazlı bezi size belirtilen süre kadar ısırmak gereklidir. Gazlı bez, diş çekimi yapılan yerde sağlıklı doku oluşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle gazlı bezi diş hekiminizin size söylediği aralıklardan daha sık değiştirmemeniz gerekir.

Diş çekiminden sonraki 24 saat içinde, sigara içmemeniz, alkol almamanız, çok sıcak ve çok soğuk içecekler içmemeniz, ağzınızı şiddetli çalkalamamanız gerekir. Ağız temizliğinize devam edebilirsiniz fakat çekim bölgesindeki dişlerden uzak durmanız gerekir.

Diş çekimi sonrası ağrı duymanız normaldir. Diş hekiminiz ağrıyı azaltmak için size ağrı kesici reçete edecektir. Diş hekiminizin reçete ettiği dışında ağrı kesicileri kullanmamalısınız. Bazı ağrı kesicilerin kan sulandırıcı etkisi olduğundan kanama başlatıp iyileşmeyi geciktirebilir.

Diş hekiminiz diş çekimi sonrası enfeksiyon oluşumunu engellemek için size antibiyotik ilaç reçete edebilir. Reçete edilen antibiyotiği size söylenen şekilde, miktarda ve sürede almalısınız.

Diş Çekimi Sonrası Yemek Yenir Mi?

Diş çekiminden sonra katı ve sert gıdalardan diş hekiminizin size belirtiği süre kadar uzak durmanız gerekir. Diş çekimi sonrası iyileşme sürecinde sıcak olmayan çorba, soğuk olmayan yoğurt, puding, meyve püreleri gibi yumuşak gıdalar tüketilmelidir. Dişinizin çekildiği bölge iyileştikçe yavaş yavaş katı yiyeceklere geçebilirsiniz.

Diş Çekimi Sonrası Ağrı Ne Kadar Sürer?

Diş çekimi sonrası ağrı duymanız normaldir ve bu ağrı ikinci günden itibaren azalacaktır.

Diş çekimi sonrası ağrı, 20 yaş dişi veya gömülü bir diş çekimi gibi en zorlu diş çekimlerinde bile ikinci günden sonra azalacaktır.

Diş hekiminiz hissettiğiniz ağrıyı azaltmak için ağrı kesici ilaçlar reçete edebilir. Diş hekiminizin reçete ettiği dışında ağrı kesicileri kesinlikle kullanmayın. Bazı ağrı kesiciler kan sulandırıcı etkiye sahiptir ve bu nedenle diş çekilen yerde kanama başlatıp iyileşmeyi geciktirebilir.

Diş Çekimi Sonrası Kanama

Diş çekimi sonrası 24 saat içinde hafif kanamalar olabilir. Bu endişe edilecek bir durum değildir. Eğer gazlı bez tamponu ile 30 dakika içinde geçmeyen yoğun bir kanama olursa diş hekiminize başvurunuz.

Diş Çekimi Sonrası Şişlik

Diş çekimi sonrası yüksek ateş, durmayan bir kanama, kötü koku ve ağrılı şişlik varsa yara bölgesi iltihaplanmış olabilir. Bu durumda diş hekiminizle iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz. 

Bartın Diş Çekimi Yapan Doktorlar

Bartın ilinde diş çekim tedavisi yapan birçok uzman doktor ve diş kliniği bulunmaktadır. Bartın bölgesinde çalışan diş hekimleri ile iletişime geçerek Bartın diş çekimi fiyatları ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bartın Diş Çekim Ücreti Ne Kadardır?

Bartın diş çekim ücreti işlemi yapacak diş hekimine, kullanılacak malzemelere ve diş çekiminin zorluğuna, dişin gömülü olup olmadığına daha birçok faktöre göre şekillenmektedir. Diş kliniğimizde diş çekimi fiyatları konusunda gerekli bilgiler, işlem öncesinde ayrıntılı ve net bir şekilde hastalarımıza açıklanmaktadır. Diş çekim fiyatları hakkında net bilgi almanız için diş hekiminize mutlaka muayene olmanız gerekmektedir. Diş hekiminize muayene olmadan öğreneceğiniz diş çekim ücreti yanıltıcı olabilir.

Diş çekim fiyatları ve diş çekim yöntemleri hakkında detaylı bilgi almak için Bartın bölgesinde çalışan Diş Hekimi Gökhan Güneş’ten randevu alabilirsiniz.

Bartın diş çekimi yapan diş hekimleri

Bartın DİŞ ÇEKİMİ RANDEVUSU

Sizde sağlıklı dişlere sahip olmak istiyorsanız hemen diş hekiminizden randevu alın.

“Bartın Diş Çekimi” üzerine 2 yorum

  • İltihaplı diş çekilmez, halk arasında yaygın bilinen bir inanıştır ve kısmen doğrudur. İltihaplı diş çekilmezden anlamamız gereken akut iltihaplı diş çekilmez anlamındadır.

   İltihaplı diş çekilirse enfeksiyonun kan ile karışması ihtimali vardır. Enfeksiyonun kana karışması kesin değildir fakat karışma ihtimali olduğunu göz önünde bulundurmamız gerekir.

   Bu nedenle iltihaplı diş kişinin suratında şişmeye neden olmuşsa ve vücutta ateş, halsizlik gibi belirtiler varsa tedavi öncesinde antibiyotik kullanımıyla iltihabın giderilmesi gerekebilir. Diş röntgeni çekilerek uygulanacak tedavi yöntemine hekiminiz karar verecektir. Dişinizin kanal tedavisi, diş çekimi gibi yöntemlerle tedavi edilmesi sonrasında antibiyotik kullanmanız gerekebilir, bu konuda hekiminiz size gerekli tavsiyelerde bulunacaktır.

   Cevapla

Yorum yapın