Çocuk Diş Hekimliği Pedodonti

Şadırvan Cad.
No: 12/1 Bartın

0 505 269 98 15
dr-gokhangunes@hotmail.com

Pazartesi- Cuma
09:00 – 18:30
Cumartesi
09:00 – 15:00

Sağlıklı ve güzel bir gülümseme çocukluktan başlar

Çocuk Diş Sağlığı

Çocuklarda Süt Dişleri

Çocuklarda Dişleri Çürükten Koruma

Bebeklerde ve Çocuklarda Ağız Bakımı

BARTIN Çocuk Diş Hekimİ Pedodonti KLİNİĞİ Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çocuk diş hekimliği, başka bir ifade ile pedodonti kliniği, doğumdan başlayarak ergenliğin sonuna kadar, 0-13 yaş grubu bebek, çocuk ve gençlerin ağız ve diş sağlığını koruyup takip eden, sorunlar varsa bunlara çözüm getiren bir bilim dalıdır.

Bartın çocuk diş hekimi pedodonti kliniğinde çocukların ağız ve diş sağlığı gereksinimlerine göre önleyici ve tedavi edici her türlü tedavi ve koruyucu uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Çocuk diş hekimliği uygulamalarından bazıları aşağıdadır:

 • Ağız ve diş bakımı önerileri
 • Ağız ve diş sağlığını destekleyici beslenme önerileri
 • Bebek, çocuk veya ergenlik döneminde oluşabilecek ağız hastalıklarının teşhis ve tedavileri
 • Çocuk diş protezleri
 • Çocuklarda diş çekimi
 • Dişleri çürüklerden koruyucu Fluorid Jeli, Fluorid Verniği, Fissür Örtücü gibi uygulamalar
 • Çocuklarda diş travmalarının tedavisi
 • Çocuklarda kanal tedavisi
 • Çocuklarda ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyen kötü alışkanlıkları önlemeye ve durdurmaya yönelik tedaviler
 • Parmak emme, tırnak yeme, dudak ısırma gibi istenmeyen ağız alışkanlıklarını durdurmaya yönelik tedaviler
 • Çocuklarda bruksizm tedavisi (diş sıkma ve gıcırdatma)
 • Süt dişlerinde dolgular
 • Gençlerde kalıcı dişlerde dolgular
 • Yer tutucular

Çocuk diş doktorlarının, başka bir ifade ile pedodontistlerin en önemli amacı, ağız ve diş sorunlarının oluşmasını engellemek için gerekli önlemleri almak ve çocukları çürüksüz, sağlıklı bir bir geleceğe hazırlamaktır. Bu amaç için çocuklar için koruyucu diş hekimliği uygulamalarından yararlanırlar.

Çocuklar için koruyucu diş hekimliği uygulamalarının en önemlisi çocuğun ağız ve diş sağlığının doğru sağlanması için eğitici ve yönlendirici bilgilerin çocuğa ve ailesine aktarılmasıdır. Rutin yapılan kontroller ile çocuğun ağız ve diş gelişimi kontrol edilir. Rutin kontrollerin önemi çocukların ağız ve dişlerinde oluşabilecek problemlerin erken teşhis ve tedavi edilmesidir. Çocuklarda koruyucu diş hekimliği uygulamaları arasında yüzeysel flor ve fissür örtücü gibi işlemler yer almaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Birliği, çocuklarda ilk diş doktoru muayenesinin, diş çıkartmaya başladıktan sonra yapılmasını tavsiye etmektedir. Buna göre çocuklarda ilk diş muayenesinin 6 ay ile 1 yaş arasında olması gerekmektedir.

Çocuk diş doktorlarının ilk önceliği çocukları diş çürüklerinden korumaktır. Bir yaşına girmeden yapılacak ilk muayenede amaç, ebeveynlere çocuklarının dişlerinin çürümesini önlemek için neler yapmaları gerektiğini göstermek ve düzenli aralıklarla yapılacak kontrollerle çocuğun diş sağlığını korumaktır.

 • Çocuğunuza diş muayenesi öncesi “korkmana gerek yok, hiç acımayacak” gibi cümleler kurmayın. Bu tür cümleler çocukların bilinçaltında diş muayenesi sırasında acı duyabileceklerini düşündürebilir.
 • Çocuğunuza diş muayenesi sonrası hediye sözü vermeyin. Genel olarak hediyeler bir zorluk karşısında verildiği için çocuğunuz diş doktoru muayenesini zor bir işlem olarak algılayabilir.
 • Kendinizin diş muayenelerinde yaşadığınız deneyimleri, iyi veya kötü, hiçbir şekilde çocuğunuza anlatmayın.
 • Çocuğunuza eğer diş muayenesine gitmezse dişlerinin daha çok çürüyeceği, iğne yapılıp çekileceği gibi korkutucu hikayeler anlatmayın. İleride çocuğunuz bu tedavilere ihtiyaç duyabilir ve bilinçaltına işleyen korku yetişkinlik döneminde bile diş hekimi korkusuna yol açabilir.
 • Diş doktorunun sadece dişlere bakacağı gibi sözler vermeyin. Muayene sırasında başka bir tedavi ihtiyacı oluşabileceğini unutmayın.

Çocuklarda süt dişleri toplam 20 tane bulunur. Süt dişlerinin en önemli görevi çocuğun beslenmesini sağlamaktır. Çocuğun konuşmasının düzgün gelişebilmesi için süt dişlerine ihtiyaç vardır. Çocuklarda süt dişleri, kalıcı dişler için ağızda yer tutarlar ve bu sayede koruyuculuk yaparlar. Süt dişlerinin erken çekilmesi kalıcı dişler için yer tutuculuk işlevini ortadan kaldırır. Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır. Bu nedenle süt dişlerinin korunması çocuklarda sağlıklı gelişimin sağlanması açısından önemlidir.

Fissür örtücüler, dişlerin çürümeye diğer dişlerden daha yatkın olan çiğneyici yüzeylerindeki fissürlerin (olukların) kapatılıp, bakterilerin ulaşmasını engelleyen, böylece çürüğü önleyen akışkan bir dolgu maddeleridir. Çocuklarda uygulanan fissür örtücüler mutlaka 6 ayda bir düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Flor uygulaması ile dişlerin çürümesini diş minesini kuvvetlendirerek engelleyen flor, yüzeysel olarak diş yüzeylerine uygulanır ve böylece çürüğe karşı daha hassas olan yeni dişlerin korunması sağlanır. Flor uygulaması sadece diş hekimleri tarafından uygulanabilen profesyonel bir koruyucu yöntemdir.

Bartın’da çocuk diş hekimliği yapan birçok doktor ve pedodonti kliniği bulunmaktadır. Diş hekiminizden alacağınız randevu ile çocuk diş hekimliği konusunda daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bartın çocuk diş hekimliği fiyatları, diş hekimine, çocuğunuzun dişlerinde kullanılacak malzemelere ve işlemlerin zorluğu gibi birçok faktöre göre şekillenmektedir. Pedodonti kliniğimizde çocuk diş hekimliği fiyatları konusunda gerekli bilgiler, işlem yapılmadan önce ebeveynlere ayrıntılı ve net bir şekilde açıklanmaktadır. Çocuk diş hekimliği fiyatları hakkında net bilgi almanız için çocuğunuzu mutlaka diş hekiminize muayene ettirmeniz gerekmektedir. Diş hekiminize muayene olmadan öğreneceğiniz çocuk diş hekimliği fiyatları yanıltıcı olabilir.

Bartın çocuk diş hekimi Gökhan Güneş - Çocuk Bir Hasta Resmi

Bartın ÇOCUK DİŞ HEKİMİ PEDODONTİ KLİNİĞİ RANDEVU

Sizde çocuğunuzun sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olmasını istiyorsanız hemen çocuk diş hekimini pedodonti kliniğinden randevu alın.

Randevu Al

Bartın Çocuk Diş Hekimi

Ağız ve diş bakımı çocukluk döneminden itibaren kazanılması gereken oldukça önemli bir olgudur. Çocukluk döneminde kazanılan ağız bakımı alışkanlığı, kişilerin ileri dönemde yaşayabileceği sağlık problemlerinin ortadan kalkmasını ya da en aza indirilmesini sağlamaktadır. Aileler çocuklarını dişlerinin çıkmaya başladığı andan itibaren diş doktorları ile tanıştırmalı, diş kliniği ortamına, aletlere ve görüntüsüne alışması sağlanmalıdır. Bartın Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, Bartın diş hekimliği adı altında bebeklerde süt dişlerinin ilk çıkmaya başladığı andan, yetişkinlik dönemine kadar, kalıcı ve süt dişlerinin sağlığı ile en güvenli ve özenli şekilde ilgilenmektedir.