Bartın Diş Hekimliği Acil Durumlar

Diş hekimliğinde acil durumlar ve Bartın bölgesinde hangi durumda bir doktora başvurmanız gerektiğini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bartın acil diş hekimi - Diş Ağrısı Çeken Bir Kişi

Acil diş doktoru aramasına neden olan sebeplerin başında diş ağrısı gelir. Diş ağrısının acil bir durum olup olmadığını tespiti ise ağrının şiddeti, dişte başka problemlerin olup olmadığı, diş ağrısının neden meydana geldiği gibi etkenler belirler.

Diş ağrısını geçirmek için kesinlikle Aspirin veya benzeri kanı sulandıran ağrı kesiciler kullanmayın. Ağrıyan bölgeye soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Ağrıyan bölgeyi kesinlikle sıcak bir şey ile temas ettirmeyin. Bu önlemler diş ağrınızı azaltacaktır. Diş ağrısının tedavisi için Bartın’da bir diş kliniği ile telefonla iletişime geçin.

Çok nadir olmakla birlikte bir darbe veya öngörülemeyen başka bir nedenden dolayı dişiniz yerinden çıkabilir. Bu durumda diş köküne dokunmayın. Yerinden çıkan dişi kesinlikle sabunla veya başka bir şey ile yıkamayın. Çıkan dişinizi süt dolu bir kap içinde diş hekiminize ulaştırın.

Yerinden çıkmış diş tekrar kazanılabilir. Çıkan diş enfekte olmadan ve kısa süre içinde diş hekimine ulaştırılırsa reimplantasyon adı verilen bir yöntem ile çıkan diş yuvasına yerleştirilebilir ve yeniden kemik ile kaynaşması sağlanabilir. Fakat bunun için diş dokusunun fazla zedelenmemesi gerekir. Bu nedenle en kısa zamanda çıkan diş ile birlikte doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Kırılan dişin parçası hemen koruma altına alınarak diş hekimine ulaştırılmalıdır. Kırılan parça tedaviye yardımcı olabilir. Kırılan dişte kanama meydana gelmişse temiz bir gazlı bez ile basınç uygulanabilir. Basınç uygulamasına rağmen kanama 10-15 dakika içerisinde geçmiyorsa acil olarak en yakın diş doktoruna başvurulmalıdır.

Sıklıkla karşılaşılan diş hekimliğinde acil durumlardan birisi de ortodontik tedavi gören kişilerin diş tellerinde yaşadıkları sorunlardır. Eğer bir ortodonti tedavisi görüyorsanız ve diş telinizde bir sorun meydana geldiyse, vakit geçirmeden tedaviyi yürüten diş hekiminizi arayınız. Ortodonti tedavileri kişiye özel planladığı için en iyi tavsiyeleri kendi diş hekiminiz verecektir.

Diş hekimliğinde acil durumlara müdahale için doktora başvurmanız gerekmekle birlikte evde kendi kendinize yapabileceğiniz birkaç önlem bulunmaktadır.

 • Sakin olun, panik yapmayın.
 • Sorunu görmeye çalışın. Eğer yanınızda birisi varsa ondan yardım isteyin.
 • Ağzınızı soğuk su ile çalkalayın.
 • Kanayan yeriniz varsa gazlı bez ile tampon yaparak kanamayı durdurmaya çalışın. Tampon yapılan bölgeyi çalkalamayın.
 • Ağrıyan bölgeye soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bu şişliği ve ağrıyı azaltacaktır.
 • Kanayan yeri emmeyin ve çok sık tükürmeyin. Bu iyileşme sürecini uzatacak ve kanamanın durmasını zorlaştıracaktır.
 • Bütün bu önlemleri aldıktan sonra en kısa sürede diş hekiminize başvurun.

Diş hekimliğinde acil durumların tamamını engelleyemeyiz fakat yine de acil bir durum yaşamamak için alınabilecek önlemler bulunmaktadır.

 • Acil diş problemlerin çoğu darbe alınan sporlardan kaynaklanmaktadır. Darbeli bir spor yapılıyorsa, diş koruyucusu takmalıyız.
 • Trafikte mutlaka emniyet kemeri kullanılmalıdır.
 • Çocuklar araçta mutlaka çocuk koltuğunda oturtulmalıdır.
 • Evde bebeğiniz varsa evinizdeki mobilyaları onlara zarar vermeyecek şekilde tekrar konumlayın.
 • Bebekleri acil diş hekimine ihtiyaç duyacağınız çarpmaların zararlarından korumak için köşeli mobilyaları plastik koruyucular ile güvenli hale getirin.
 • Basit çürükler bile ilerlerse acil diş hekimine ihtiyaç duyacağınız sorunlara neden olabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla diş doktorunuza görünün.
 • Dişlerde çürük oluşumunu engellemek için ağız ve diş bakımınıza önem verin.

Kırılan veya yerinden çıkan bir dişiniz varsa bu kendi kendine geçmez ve kendi kendine iyileşmez. Bu nedenle mutlaka diş doktoruna görünmeniz gerekmektedir.

Diş ağrısı kendiliğinden geçebilir fakat doktorunuzun bu ağrının nedenini teşhis ederek, tedavi etmesi ileride oluşabilecek daha büyük problemleri önlemek için tavsiye edilmektedir.

Bartın acil diş hekimi - Diş Ağrısı Çeken Bir Kişi

Bartın ACİL DİŞ HEKİMİ TEDAVİSİ

Bartın acil diş hekimi ihtiyacınız varsa, Diş Hekimi Gökhan Güneş’ten randevu alabilirsiniz.

Acil Diş Hekimi Tedavisi Bartın

Add your first comment to this post